تفاوت لوله پی وی سی با یو پی وی سی

تفاوت لوله پی وی سی با یو پی وی سی


تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی در نگاه اول اندک به نظر می رسد ابتدا به بررسی هر کدام از این لوله ها می پردازیم:

پی وی سی PVC پلی وینیل کلراید معمولی است که سبک وزن اما بسیار مقاوم است به خاطر پلاستیکی بودن خاصیت انعطاف پذیری دارد.

یو پی وی سی UPVC پلی وینیل کلراید غیر پلاستیکی است که همان پی وی سی غیر پلاستیکی شده است به همین علت بسیار سخت و محکم است که نام یو پی وی سی را به خود گرفته است.

پی وی سیتفاوت کمی که بین این دو لوله وجود دارد حائز اهمیت است شباهت هر دو از لحاظ سطحی و از جنس پلاستیکی بودن آنهاست اما از لحاظ ساخت به صورت متفاوت تولید می شوند و به همین دلیل در ساخت و ساز و فرایند های صنعتی متفاوتی کاربرد دارند.

اصلی ترین و قابل تأمل ترین تفاوت لوله پی وی سی با یو پی وی سی اضافه شدن متریالی به نام فتالات (BPA) به یو پی وی سی است که باعث می شود لوله یو پی وی سی برای لوله کشی آب شرب مناسب باشد و در مقابل لوله پی وی سی برای کاربردهای غیر آشامیدنی استفاده می گردد زیرا از لحاظ ساختاری و بهداشتی برای آب مورد استفاده مردم مناسب نیست و از همین رو لوله پی وی سی را برای کابل های برق به عنوان عایق و حفاظ سیم ها و کابل های برق در نظر می گیرند که در مقاله زیر کاملا به این موضوع پرداخته شده است:

مقاله مرتبط : لوله پی وی سی برق

یو پی وی سی نکته قابل توجه در مورد لوله های یو پی وی سی مقاوت بالای آنها در برابر آتشسوزی است و به همین علت دارای ایمنی بالا و بهتری نسبت به لوله های پی وی سی می باشند.

در سال های اخیر لوله های یو پی وی کاربرد فراوانی در ساختمان سازی و تاسیسات مکانیکی داشته است و همین امر موجب شده که جایگزین خوبی برای لوله های چدنی و لوله کشی فاضلاب و ناودان باشند.

تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی از لحاظ فیزیکی مورد بررسی قرار گرفته است لوله هایی پی وی سی از لحاظ وزنی بسیار سبک و در عین حال متحکم هستند و حالت خم شدگی و انعطاف پذیری بالایی دارند در مقایسه لوله های یو پی وی سی سخت و محکم بوده و غیر پلاستیکی هستند و انعطافی ندارند.

 

برای تولید لوله پی وی سی از اغلی پلیمرهای پلی استر استفاده می شود و همین مورد لوله پی وی سی را قابل انعطاف تر میکند در مقابل عوامل پلاستیسیته از یو پی وی سی حذف شده و لوله یو پی وی سی شبیه لوله چدنی می شود.

مزایای یو پی وی سی و پی وی سی:

  • لوله ی یو پی وی سی روی مزه ی آب ، بوی آب و PH آب تاثیری نمی گذارد
  • در برابر ضربات ناشی از زلزله و فشارهای خارجی مقاوم هستند
  • استاندارد ملی جمهوری اسلامی ایران و دین آلمان را دارند
  • بالاترین آمار در مصرف جهانی شبکه های آبرسانی ، فاضلاب ، برق و مخابرات را دارند.
  • به خاطر استحکام و مقاومت بالا ، حالات متنوعی از طریق پرس ، قطع و تغییر شکل را به خود می گیرند
  • مکمل های معروف و مجاز به عنوان روان کننده در هنگام ساخت این دو محصول استفاده می کنند که به انعطاف پذیری و تغییر شکل این لوله ها کمک می کند.

پی وی سی و یو پی وی سی

مقاله مرتبط: تفاوت لوله پی وی سی و لوله پلی اتیلن

در کشور آمریکا از لوله های پی وی سی به منظور لوله کشی سیستم جامع خدمات شهری کشوری استفاده می شود . اخیرا در ایران هم از لوله های پی وی سی و یو پی وی سی نیز برای لوله کشی ها استفاده می شود. مجموعه مهندسی بامیک در راستای پیشبرد و گسترش استفاده از این محصول غنی ، تمام محصولات خود را با قیمت مناسب و کیفیت بالا به بازار عرضه کرده است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

تماس با بامیک پایپ

لوله پی وی سی | قیمت لوله پی وی سی

برای کسب اطلاعات در مورد لیست قیمت انواع لوله پی وی سی کلیک کنید.

 

منبع مقاله : لوله برق فلزی یا فولادی و انواع آن

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمحصولاتتماس